Jak często wymieniać filtry w samochodzie?

W samochodzie znajdziemy kilka różnych filtrów. Podzielić je możemy na przynajmniej trzy rodzaje: filtr powietrza, filtr oleju i filtr paliwa. Są to jedne z ważniejszych elementów wyposażenia, których zadaniem jest ochrona jednostki napędowej przed różnymi zanieczyszczeniami. Jak każdy element samochodu, z czasem ulega zużyciu, a ich regularne serwisowanie to podstawa prawidłowej eksploatacji pojazdu. 

filtr-kabinowy-wymiana

Filtr powietrza

Odpowiada za oczyszczanie powietrza zasysanego przez silnik. Osiada na nim kurz, brud drogowy czy pyłki. Można by rzec, że ten filtr głównie odpowiada za sprawne funkcjonowanie silnika. Pytanie jak często wymieniać tego rodzaju filtry?

Odpowiedź jest taka, że producenci samochodów zalecają wymianę po przejechaniu od 15 do 40 tysięcy kilometrów lub przynajmniej raz w roku. W praktyce większość kierowców wymienia filtr powietrza przy okazji wymiany oleju silnikowego i filtra oleju. Czyli co około 15 – 30 tysięcy kilometrów.

filtry-oleju

Filtr oleju

Jego zadaniem jest filtracja oleju silnikowego z zanieczyszczeń pochodzących z pracy jednostki napędowej. Ma znaczny wpływ na zużycie silnika i jego wydajną pracę. Jest to jeden z najczęściej wymienianych filtrów w samochodzie. Wymienia się go podczas serwisu olejowego, zazwyczaj po przejechaniu około 10 – 30 tysięcy kilometrów lub przynajmniej raz w roku.

filtr-paliwa

Filtr paliwa

Jest to także bardzo ważny filtr, a niestety jego wymiana jest często pomijana. Filtr ten oczyszcza paliwo z wszelkich zanieczyszczeń, które pojawić się w nim mogły w trakcie transportu, wewnętrznej degradacji zbiornika. Dostanie się brudu z baku do układu może mieć tragiczne skutki. Najgorsze co może się przydarzyć to zatkanie wtrysków paliwa, a to wiąże się z ogromnymi kosztami przy naprawie.

Ten filtr wymienia się co około 100 tysięcy kilometrów. A w samochodach posiadających filtr zespolony z pompą paliwa wymiana może nastąpić nawet przy przebiegu około 240 tysięcy kilometrów.

filtr-kabinowy

Filtr kabinowy

Zwany jest także filtrem pyłkowym. W przeciwieństwie do poprzednio wymienianych filtrów nie chronią one samochodu, a osoby nim podróżujące. Ich zadaniem jest oczyszczanie powietrza, które dostaje się do kabiny auta z zanieczyszczeń takich jak spaliny, kurz, brud drogowy i pyłki. Na rynku istnieją także ulepszone wersje takich filtrów, które oprócz specjalnej włókniny filtrującej mają dodatkową warstwę węgla aktywnego lub z włókniną antysmogową.

Filtry kabinowe powinno się wymieniać przynajmniej raz w roku.  Można to zrobić na przykład podczas wykonywania serwisu klimatyzacji.

Wymiana filtrów Poznań

Zapraszamy do naszego serwisu na wymianę filtrów – Przeźmierowo, ul. Rynkowa 102 – Auto Serwis Team.

Telefon kontaktowy: 608 725 410