Naprawa / regeneracja alternatora

Alternator jest komponentem produkującym prąd. Składa się z wielu części, które pozwalają na zamianę energii mechanicznej na prąd przemienny.

Jak działa alternator?

Do alternatora doprowadzana jest energia mechaniczna z silnika samochodu za pomocą paska klinowego bądź wieloklinowego. Po dostarczeniu energii mechanicznej zamieniana jest ona w energię elektryczną, a następnie rozprowadzana do wszystkich odbiorników elektrycznych w samochodzie. Oprócz tego ładowany jest także akumulator.

Z czego składa się alternator?

Alternator składa się  wielu części, które mogą się popsuć. Są to m.in.:

  • Wirnik – zbudowany z wałka, na którym znajduje się zamknięte uzwojenie w biegunach pazurowych, łożyska oraz dwa pierścienie ślizgowe. Po podaniu prądu na uzwojenia wirnika wytwarzane jest pole elektromagnetyczne.
  • Stojan – zbudowany z zestawu cienkich płyt wykonanych z ferromagnetyka z odpowiednio nawiniętymi uzwojeniami. To ten element wytwarza prąd.
  • Diody prostownicze – prąd produkowany przez alternator jest przemienny trójfazowy. Musi zostać zamieniony za pomocą diod prostowniczych na prąd stały, jako że elektronika samochodu z takiego korzysta.
  • Regulator napięcia – ogranicza napięcie i utrzymuje go stałym niezależnie od prędkości obrotowej silnika – czyli około 14,4 V. Jeżeli napięcie spada poniżej 13,8 V po włączeniu na przykład świateł czy radia, może to oznaczać, że regulator jest niesprawny.
alternator

Objawy uszkodzonego alternatora

Uszkodzony alternator może objawić się na różne sposoby. Wymiana lub regeneracja alternatora prawdopodobnie powinna odbyć się, gdy zauważycie Państwo:

  • problemy z uruchomieniem samochodu
  • pojawienie się kontrolki akumulatora na desce rozdzielczej
  • nierównomiernie świecące światła pojazdu

Wymiana lub regeneracja alternatora

Alternator składa się z wielu części eksploatacyjnych, które z biegiem czasu się psują. Najczęściej uszkodzeniu ulegają łożyska i szczotki. Może też być to układ elektryczny. Zanim zdecydujecie się Państwo na wymianę alternatora, można zdecydować się na jego regenerację.

Regeneracja polega na zdemontowaniu podzespołu i rozłożeniu go na części. Wykonywane są odpowiednie pomiary, które pomagają określić przyczyny awarii. Po wykryciu przyczyny, wymieniane są uszkodzone elementy, a następnie wszystko składane jest w całość. Regeneracja w serwisie daje pewność, że usługa została wykonana profesjonalnie, a co ważniejsze mamy na to gwarancję.

Zapraszamy do Auto Serwis Team w celu naprawy alternatora. Przeźmierowo, ul. Rynkowa 102.