Regeneracja turbosprężarek Poznań

Czym jest turbosprężarka?

Turbosprężarka jest urządzeniem składającym się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Jej zadaniem jest doładowanie silnika spalinowego. Spaliny z silnika zasilają turbinę, a sprężone powietrze przez sprężarkę zasila silnik. Turbosprężarka pozwala zwiększyć moc i sprawność silnika przez wtłoczenie dodatkowego powietrza do komory spalania. Silnik turbodoładowany ma poprawione osiągi względem silnika wolnossącego.

Naprawa turbosprężarki

W przypadku awarii turbosprężarki najczęściej winna jest uszkodzona turbina. Jest to element podatny na awarie ze względu na to, że jej wirnik zbudowany jest z materiałów takich jak nikiel i chrom, których zadaniem jest nadanie elementowi lekkości i odporności na temperaturę – to też sprawia, że turbina jest krucha, podatna na obciążenia i zanieczyszczenia.  

 

Jak wygląda regeneracja turbin Poznań?

Na samym początku turbosprężarka poddawana jest oględzinom, które mają na celu określić stan techniczny komponentu. Turbina sprawdzana jest pod kątem obecności oleju silnikowego w obudowach turbiny i sprężarki, a także uszkodzeń mechanicznych. Sprawdzany jest luz osiowy i promieniowy wirnika, jego praca i sterowanie układu regulacji ciśnienia. Następnie turbosprężarka jest demontowana na części, aby móc dokładnie określić stan pojedynczych elementów. Elementy, które są uszkodzone są wymieniane na nowe. Podczas regeneracji zawsze wymienia się łożyska ślizgowe, pierścienie uszczelniające i osadcze. Podczas naprawy bardzo ważne jest odpowiednie zbalansowanie układu wirującego, który polega na wyważeniu wirnika, a następnie doważeniu całego układu wirującego. Sprawdzana jest także szczelność turbosprężarki oraz jej działanie, imitując warunki podczas rzeczywistej pracy. Na koniec, turbina składana jest w całość i możliwa do montażu w pojeździe klienta.

regeneracja turbin