Gwarancją pełnej sprawności pojazdu i zapewnienie długiej eksploatacji silnika, turbosprężarki, pompy paliwa czy wtryskiwaczy jest regularna wymiana oleju. W Auto Serwis TEAM Przeźmierowo wykonujemy przeglądy olejowe, które obejmują wymianę oleju oraz filtrów.
Kiedy należy wymienić olej silnikowy?
Nad wykonaniem przeglądu należy się zastanowić także, gdy:
- silnik pracuje głośno
- widoczne jest duże zużycie oleju
- widać biało-niebieskie zadymienie
- widać czarne spaliny
- czuć utratę mocy
Olej silnikowy oraz filtr należy wymieniać obowiązkowo raz w roku lub co 15 000 przejechanych kilometrów.
Dlaczego wymiana oleju silnikowego Przeźmierowo jest ważna?
Układy znajdujące się w samochodzie pracują przy bardzo wysokich temperaturach, dużych obciążeniach i tarciach. Dlatego ważne jest prawidłowe smarowanie wszystkich elementów, dzięki temu okres eksploatacji wydłuża się. Olej silnikowy zapewnia odpowiednie smarowanie wszystkich elementów, a także odbiera ciepło, zapobiegając powstawaniu nagaru.
Jak wygląda pełny przegląd olejowy?
Pełen przegląd olejowy to szereg czynności:
- wjazd samochodem na stanowisko serwisowe
- demontaż osłon silnika
- odkręcenie korka spustowego i usunięcie starego oleju
- wymiana filtra olejowego
- wymiana filtra powietrza
- wymiana filtra kabinowego
- wymiana filtra paliwa
- zaaplikowanie nowego oleju
- uruchomienie silnika
- sprawdzenie szczelności poszczególnych komponentów
Pamiętajmy, że zignorowanie wymiany oleju i filtra na czas może poskutkować szybszym zużyciem silnika, a w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do jego zatarcia. Oprócz tego uszkodzone mogą zostać także podzespoły takie jak pompa paliwa, wtryskiwacze czy turbosprężarka.
Co warto wiedzieć o olejach silnikowych?
Niezależenie od tego ile lat ma nasz samochód i jaki przebieg posiada, to efektywność olej silnikowy wpływa na żywotność i efektywność silnika, a także często na jego zużycie paliwa. Oleje silnikowe mają za zadanie odprowadzać ciepło i chronić wnętrze silnika przed korozją. Wyróżnić możemy trzy rodzaje oleji. Różnią się one tak zwaną bazą olejową czyli podstawowym składnikiem, dodatkami uszlachetniającymi oraz procesem produkcji.
- Oleje mineralne – zawierają w składzie substancje, których nie da się wyeliminować podczas procesu produkcji, a przez to znajdują się w nich różne węglowodory i siarka. To nadaje olejowi wyższą lepkość, a przez to nie smaruje elementów tak dobrze jak syntetyk i sprawia, że jest uważany za olej niższej jakości. Zazwyczaj stosowany w starszych samochodach, z dużym przebiegiem. Powstają w procesie rafinacji ropy naftowej.
- Oleje syntetyczne – stosowane są zazwyczaj w nowych samochodach o niskim przebiegu. Ich niska lepkość sprawia, że rozprowadzają się bardzo dobrze w silniku nawet w zimie. Są produkowane na zasadzie łączenia poszczególnych związków chemicznych.
- Oleje półsyntetyczne – jak mówi nazwa składają się z odpowiedniej mieszanki mineralnej oraz syntetycznej bazy olejów. Są to oleje lepsze od mineralnych, ale nie będące jednocześnie aż takim wydatkiem jak syntetyczne.