Wymiana świec

Nowoczesne samochody rzadko kiedy wymagają jakichkolwiek działań związanych z zapłonem. Jednak w starszych samochodach trzeba o tym pamiętać. Wymiana filtrów czy oleju wiąże się także z wymianą świec na nowe. Uszkodzona nawet jedna świeca może doprowadzić do zniszczeń, jako że brak zapłonu, chociażby w jednym cylindrze powoduje zakłócenie pracy całego cylindra. Do katalizatora może sączyć się niespalone paliwo.

Wymiana świec w samochodzie – co daje?

Zużycie świec w pojeździe można odczuć przez jego słabsze osiągi. Silnik ciężej się uruchamia i zauważalne jest zwiększone użycie paliwa. Wymiana świec zwiększa wydolność jednostki napędowej. Pozwala zniwelować tak zwane wypadanie zapłonów, podczas których silnik pracuje nierówno. Pozwala to także zapobiec sytuacji, w której świeca przestaje całkowicie działać. To może prowadzić do poważnych awarii silnika na przykład gdy kawałek uszkodzonej świecy wpada bezpośrednio do cylindra.

świeca bosch

Kiedy wymienić świece zapłonowe?

Świece zapłonowe zużywają się w zależności od modelu samochodu, stylu jazdy i stopnia eksploatacji. Zalecane jest okresowe wymienianie świec zapłonowych. Trwałość standardowych świec to około 30 tysięcy kilometrów. I to właśnie w takich interwałach powinno udawać się na wymianę świec do serwisu. Nie ważne czy jest to nowoczesny czy starszy samochód. Problemom lepiej zapobiegać.

Dlaczego warto wymienić świece w serwisie?

Kondycji świec zapłonowych niestety nie da się ocenić za pomocą wzroku. Dodatkowo przy wymianie nie można dobierać świec „na oko”. Należy udać się do specjalisty, który wie jak dopasować świece do modelu pojazdu i jego wersji silnika. W przypadku świec ważne są wymiary, kształt i zakres, w jakim świece mogą pracować. Nieumiejętne wykręcenie świecy zazwyczaj powoduje złamanie izolatora ceramicznego, zbyt mocne dokręcenie może prowadzić do pęknięcia stożka, a zbyt słabe uszkodzenie głowicy.

Cena wymiany świec w serwisie jest niewielka, a pozwala uniknąć błędów pochodzących z braku doświadczenia.

Zapraszamy na wymianę świec do naszego Auto Serwis Team Przeźmierowo, ul. Rynkowa 102