Wymiana wahaczy w samochodzie

Najbardziej obciążonymi elementami w zawieszeniu są wahacze, dlatego trzeba je wymieniać po dłuższym okresie eksploatacji samochodu. Jak dobrać odpowiednie (pasujące) wahacze? Czy lepiej wymienić wahacze na nowe, a może w starym zamontować nowy sworzeń lub tuleje?

– żywotność wahacza zależy od sposobu w jaki nasz samochód jest eksploatowany (jeśli jeździmy częściej po dziurach szybciej dojdzie do zużycia wahaczy, czy jeśli uderzymy kołem np. w krawężnik może od razu dojść do uszkodzenia tego elementu).

– wahacze wpływają na prowadzenie samochodu i komfort jazdy (zużyte wahacze będą hałasować podczas jazdy)

– jakość wykonania wahaczy ma ogromne znaczenie a różnice między wieloma firmami (wyglądającymi tak samo) są ogromne

wahacz

Wahacz jest łącznikiem między nadwoziem a piastą (jest elementem, który odpowiada, że koło znajduje się we właściwym miejscu i jest dobrze prowadzone). Część ta może mieć różny kształt w zależności od modelu pojazdu. W złożonych układach zawieszenia jedno koło może być prowadzone nawet przez pięć wahaczy. Wahacze również mogą się różnić ilością zamontowanych w nich tulei metalowo-gumowych i liczbą sworzni.

Podstawowe usterki wahaczy:

  • gorsza precyzja kierowania samochodem
  • dziwne hałasy z okolic kół (stuki bądź skrzypienie)
  • nierównomierne zużycie opon samochodu
  • inne niż zawsze zachowanie się auta na łukach drogi

Takie objawy najczęściej są tylko pierwszą informacją do znacznie większych problemów. Dla przykładu jeśli rozepnie się sworzeń to jedno z kół może ustawić się w poprzek i zniszczyć nam przekładnię kierowniczą, nadkole czy próg.

Uszkodzony wahacz w samochodzie: wymienić czy naprawić?

Naprawa będzie zależeć od rodzaju wahacza oraz jego uszkodzeń. Wahacze mogą niekiedy po prostu korodować do tego stopnia, że osłabi to ich konstrukcję. W takim przypadku wahacz od razu nadaje się do wymiany na nowy. Najczęściej jednak zużywają się sworznie i tuleje metalowo-gumowe, które można wymieniać osobno.

Kiedy wymiana całego wahacza Poznań to jedyne wyjście?

W przypadku wielu konstrukcji wymiana w nim elementów nie jest zgodna z technologią naprawy dopuszczoną przez producenta.

Innym przypadkiem jest wymiana sprawnego wahacza. W przypadku wymiany samych wahaczy powinna odbywać się ona parami. Więc jeśli jeden z wahaczy uległ uszkodzeniu, drugi powinniśmy wymienić automatycznie nawet jeśli jest jeszcze w stanie, który nadaje się do użytku.

Części zamienne a ich jakość

W dzisiejszych czasach mamy całą gamę części zamiennych. Znajdziemy wahacze, które będą porównywalne z tymi montowanymi oryginalnie jak i takie wykonane z gorszych materiałów w zupełnie innej technologii. Takie części bardzo często nie pasują idealnie do samochodu. Stosowanie w samochodzie po jednej stronie oryginalnego wahacza a z drugiej zamiennika, może negatywnie wpłynąć na prowadzenie samochodu jak i komfort jazdy.

W autach, które mają zawieszenie wielowahaczowe warto zaopatrzać się w komplety wahaczy pochodzące od jednego producenta – to gwarantuje, że całość będzie dobrze dopasowana a elementy będą poprawnie współpracowały.

Wymiana wahaczy Przeźmierowo

Zapraszamy na wymianę wahaczy w naszym serwisie przy ulicy Rynkowej 102, Przeźmierowo – Auto Serwis Team.

Telefon kontaktowy: 608 725 410